Omron Automation & Safety E2F-X10F1 5M
E2F-X10F1 5M picture photo
Mfg. Part Number
E2F-X10F1 5M
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
SENS PROX M30 10MM PNP-NO 5M
Datasheet Download
E2F-X10F1 5M.pdf
Availability of E2F-X10F1 5M
QUANTITY
E2F-X10F1 5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2F-X10F1 5M
Internal Part NumberEIS-E2F-X10F1 5M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2F
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.394" (10mm)
Output TypePNP-NO, 3-Wire
Response Frequency400Hz
ShieldingShielded
Material - BodyPlastic
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP68
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2F-X10F1 5M
Related LinksE2F-X1, E2F-X10F1 5M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2F-X10F1 5M Details Description
Related parts for E2F-X10F1 5M
CONN WIRE SEAL 3POS UMNL BLUE datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 7.09"L X 6.14"W datasheet.pdf
MODULE SCR/DIODE 90A 480VAC datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 560VDC RAD datasheet.pdf
CONN RECPT 20POS R/A TIN 2.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 82 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 155VIN 7.5VOUT 100W datasheet.pdf