Omron Automation & Safety E2FM-X10C1 2M
E2FM-X10C1 2M picture photo
Mfg. Part Number
E2FM-X10C1 2M
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
PROXIMITY SENSOR M30 10MM PNP NO
Datasheet Download
E2FM-X10C1 2M.pdf
Availability of E2FM-X10C1 2M
QUANTITY
E2FM-X10C1 2M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2FM-X10C1 2M
Internal Part NumberEIS-E2FM-X10C1 2M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2F
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.394" (10mm)
Output TypeNPN-NO, 3-Wire
Response Frequency50Hz
ShieldingShielded
Material - BodyStainless Steel
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2FM-X10C1 2M
Related LinksE2FM-X, E2FM-X10C1 2M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2FM-X10C1 2M Details Description
Related parts for E2FM-X10C1 2M
JUMPER-H2728TR/C2065S/X 3" datasheet.pdf
RES SMD 11.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32K 33MHZ OTP 40-DIP datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC COUNTER PRESET UP/DOWN 16-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 203 TYPE A 33POS datasheet.pdf
VHDM BP 8 ROW SIG END 25 COL datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf