Omron Automation & Safety E2FM-X10D1-M1TGJ-T 0.3M
E2FM-X10D1-M1TGJ-T 0.3M picture photo
Mfg. Part Number
E2FM-X10D1-M1TGJ-T 0.3M
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
DC 2WIRE NON-POL M30 SCLICKM12
Datasheet Download
E2FM-X10D1-M1TGJ-T 0.3M.pdf
Availability of E2FM-X10D1-M1TGJ-T 0.3M
QUANTITY
E2FM-X10D1-M1TGJ-T 0.3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2FM-X10D1-M1TGJ-T 0.3M
Internal Part NumberEIS-E2FM-X10D1-M1TGJ-T 0.3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2F
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.394" (10mm)
Output TypeNPN-NO, 2-Wire
Response Frequency50Hz
ShieldingShielded
Material - BodyStainless Steel
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable with Connector
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2FM-X10D1-M1TGJ-T 0.3M
Related LinksE2FM-X10D1-, E2FM-X10D1-M1TGJ-T 0.3M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2FM-X10D1-M1TGJ-T 0.3M Details Description
Related parts for E2FM-X10D1-M1TGJ-T 0.3M
CAP FILM 0.068UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN CLUSTER PIN 400-1600CMA datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
STRAIN RELIEF 4POS datasheet.pdf
BRK RESISTOR 400W,50OHMS 10%ED datasheet.pdf
CAP CER 5000PF 13KV R85 DISK datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 3.81MM GREEN datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf