Omron Automation & Safety E2K-C25MF1
E2K-C25MF1 picture photo
Mfg. Part Number
E2K-C25MF1
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
SENS PROX CAP PNP-NO NOSHIELD
Datasheet Download
E2K-C25MF1.pdf
Availability of E2K-C25MF1
QUANTITY
E2K-C25MF1 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2K-C25MF1
Internal Part NumberEIS-E2K-C25MF1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2K
Sensor TypeCapacitive
Sensing Distance0.118" ~ 0.984" (3mm ~ 25mm)
Output TypePNP-NO, 3-Wire
Response Frequency70Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyPlastic
Voltage - Supply10 VDC ~ 40 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP66
IndicatorLED
Package / CaseCylinder
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2K-C25MF1
Related LinksE2K-C, E2K-C25MF1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2K-C25MF1 Details Description
Related parts for E2K-C25MF1
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
STOP PIN FOR 56D SERIES datasheet.pdf
POT 1K OHM 2W HYBRITRON LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V 10% BX 1805 datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 267 OHM 1% 5W datasheet.pdf
FIXED IND 23NH 400MA 300 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS STRGHT SKT datasheet.pdf