Vishay/Dale RER55F14R7RCSL
RER55F14R7RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER55F14R7RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 14.7 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F14R7RCSL.pdf
Availability of RER55F14R7RCSL
QUANTITY
RER55F14R7RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F14R7RCSL
Internal Part NumberEIS-RER55F14R7RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14.7
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F14R7RCSL
Related LinksRER55F1, RER55F14R7RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F14R7RCSL Details Description
Related parts for RER55F14R7RCSL
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
OPT SENSOR ROUND LENS P BIN LED datasheet.pdf
RES 768K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
VARISTOR 815V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 1.21 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 2/3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf