| Internal Part Number | EIS-E2K-F7MC1-10 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Proximity Sensors | |
| Series | E2K | |
| Sensor Type | Capacitive | |
| Sensing Distance | 0.276" (7mm) | |
| Output Type | NPN-NO, 3-Wire | |
| Response Frequency | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| Material - Body | Plastic | |
| Voltage - Supply | 10 VDC ~ 30 VDC | |
| Termination Style | Connector | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C | |