AVX Corporation THJB106K010AJN
THJB106K010AJN picture photo
Mfg. Part Number
THJB106K010AJN
Brief Description
CAP TANT 10UF 10V 10% 1210
Datasheet Download
THJB106K010AJN.pdf
Availability of THJB106K010AJN
QUANTITY
THJB106K010AJN Order Process
Ship out your order
Specifications of THJB106K010AJN
Internal Part NumberEIS-THJB106K010AJN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)THJB106K010AJN
Related LinksTHJB106, THJB106K010AJN Datasheet, AVX Corporation Distributor
THJB106K010AJN Details Description
Related parts for THJB106K010AJN
CAP CER 8200PF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
GREEN CARD EDGE .100 X .200 datasheet.pdf
IC FPGA 145 I/O 672UBGA datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 500MA 125V datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 40POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 125V AXIAL datasheet.pdf