Omron Automation & Safety E2Q2-N20F3-U
E2Q2-N20F3-U picture photo
Mfg. Part Number
E2Q2-N20F3-U
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
SENS PROX IND 20MM PNP NO/NC NPT
Datasheet Download
E2Q2-N20F3-U.pdf
Availability of E2Q2-N20F3-U
QUANTITY
E2Q2-N20F3-U Order Process
Ship out your order
Specifications of E2Q2-N20F3-U
Internal Part NumberEIS-E2Q2-N20F3-U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLE2Q2 Proximity Sensors Aug/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2Q
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.787" (20mm)
Output TypePNP-NC/NO, 3-Wire
Response Frequency150Hz
ShieldingShielded
Material - BodyPlastic
Voltage - Supply10 VDC ~ 60 VDC
Termination StyleConnector
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2Q2-N20F3-U
Related LinksE2Q2-N, E2Q2-N20F3-U Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2Q2-N20F3-U Details Description
Related parts for E2Q2-N20F3-U
LED 7-SEG 14.2MM 2DIG CA GRN RHD datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf