Bourns Inc. SDR7030-2R2M
SDR7030-2R2M picture photo
Mfg. Part Number
SDR7030-2R2M
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 2.6A 30 MOHM SMD
Datasheet Download
SDR7030-2R2M.pdf
Availability of SDR7030-2R2M
QUANTITY
SDR7030-2R2M Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR7030-2R2M
Internal Part NumberEIS-SDR7030-2R2M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDR7030 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR7030
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating2.6A
Current - Saturation3.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)30 mOhm Max
Q @ Freq17 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant80MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.130" (3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR7030-2R2M
Related LinksSDR703, SDR7030-2R2M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR7030-2R2M Details Description
Related parts for SDR7030-2R2M
IC ENCORE XP MCU FLSH 12K 28DIP datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LMH0056 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 9/16-18 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC TXRX DGTL INTERFACE 16DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 18 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
RES 8.78K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT SKT datasheet.pdf