Omron Automation & Safety E2Q5-N20E3-M1
E2Q5-N20E3-M1 picture photo
Mfg. Part Number
E2Q5-N20E3-M1
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
PROXIMITY SENSOR 20MM NPN
Datasheet Download
E2Q5-N20E3-M1.pdf
Availability of E2Q5-N20E3-M1
QUANTITY
E2Q5-N20E3-M1 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2Q5-N20E3-M1
Internal Part NumberEIS-E2Q5-N20E3-M1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2Q
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.787" (20mm)
Output TypeNPN-NO, 3-Wire
Response Frequency150Hz
ShieldingShielded
Material - BodyPlastic
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleConnector
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Ingress ProtectionIP67, IP69K
IndicatorLED
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2Q5-N20E3-M1
Related LinksE2Q5-N, E2Q5-N20E3-M1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2Q5-N20E3-M1 Details Description
Related parts for E2Q5-N20E3-M1
CONN TERM COVER 68POS .050 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V 5W OUT datasheet.pdf
IC TRANSCVR 3ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 8-QFN datasheet.pdf
RES SMD 3.74KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 100A TO262-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 8PWR 20SGL 2.36MM datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
GIGA-ACCESSETHERLINX-II, TX/4 + datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 6W datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf