AVX Corporation LD125C105KAB9A
LD125C105KAB9A picture photo
Mfg. Part Number
LD125C105KAB9A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1812
Datasheet Download
LD125C105KAB9A.pdf
Availability of LD125C105KAB9A
QUANTITY
LD125C105KAB9A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD125C105KAB9A
Internal Part NumberEIS-LD125C105KAB9A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD125C105KAB9A
Related LinksLD125C1, LD125C105KAB9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD125C105KAB9A Details Description
Related parts for LD125C105KAB9A
EMITTER IR 880NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
IGBT 1200V 41A 160W TO247AD datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ3 PG16 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT R-R OCT 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT FLUX GATE 6A AC datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.15A TO-236AB datasheet.pdf
CAP ALUM 2000UF 40V AXIAL datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
OSC VCTCXO 30.72MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf