Omron Automation & Safety E2QW-N35MT1-MN3
E2QW-N35MT1-MN3 picture photo
Mfg. Part Number
E2QW-N35MT1-MN3
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
SENS PROX IND 35MM AC/DC2W-NO
Datasheet Download
E2QW-N35MT1-MN3.pdf
Availability of E2QW-N35MT1-MN3
QUANTITY
E2QW-N35MT1-MN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2QW-N35MT1-MN3
Internal Part NumberEIS-E2QW-N35MT1-MN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2Q
Sensor TypeInductive
Sensing Distance1.417" (36mm)
Output Type-
Response Frequency10Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyDiecast Metal
Voltage - Supply20 VDC ~ 150 VDC (20 VAC ~ 150 VAC)
Termination StyleConnector
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2QW-N35MT1-MN3
Related LinksE2QW-N3, E2QW-N35MT1-MN3 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2QW-N35MT1-MN3 Details Description
Related parts for E2QW-N35MT1-MN3
CONN ADAPTER RCPT SC-FC SIMPLEX datasheet.pdf
IC ADC SIGNAL COND 5V 28-SSOP datasheet.pdf
CONN HDR 2MM MALE 1ROW RA 33POS datasheet.pdf
IC COMP QD LP 1.182VREF 16-DFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 790MA 357 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
RES 243 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 2.5K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
"MICRO 9 F 36"" RBW" datasheet.pdf