| Internal Part Number | EIS-E3004S.44.86 | |
| Product Training Modules | Cable Basics - Composition, Construction and Proper Use | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Cables, Wires | |
| Family | Multiple Conductor Cables | |
| Series | - | |
| Cable Type | Multi-Conductor | |
| Number of Conductors | 4 | |
| Wire Gauge | 22 AWG | |
| Conductor Strand | 7/30 | |
| Conductor Material | Copper, Annealed Bare | |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC), Plenum | |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.139" (3.53mm) | |
| Shield Type | - | |
| Length | 2500' (762m) | |
| Jacket Color | Natural | |
| Ratings | ASTM B-3 | |
| Features | - | |
| Voltage | 300V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 75°C | |
| Usage | Alarm, Security, Sound | |
| Conductor Insulation | Poly-Vinyl Chloride (PVC) | |
| Jacket (Insulation) Thickness | 0.015" (0.39mm) | |
| Shield Material | - | |
| Shield Coverage | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | E3004S.44.86 | |
| Related Links | E3004S, E3004S.44.86 Datasheet, General Cable Distributor | |
 | 162-000-050-000 | GROMMET RUBBER FOR DSUB 50POS | datasheet.pdf | |
 | 1703840000 | CONN TERM BLOCK PCB 32POS OR | datasheet.pdf | |