Ohmite E300KR20E
E300KR20E picture photo
Mfg. Part Number
E300KR20E
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 0.2 OHM 300W
Datasheet Download
E300KR20E.pdf
Availability of E300KR20E
QUANTITY
E300KR20E Order Process
Ship out your order
Specifications of E300KR20E
Internal Part NumberEIS-E300KR20E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesCorrib®280
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.2
Power (Watts)300W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter1.126" OD, 0.748" ID (28.60mm x 19.00mm)
Length8.500" (215.90mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseRadial, 3 Lead, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E300KR20E
Related LinksE300, E300KR20E Datasheet, Ohmite Distributor
E300KR20E Details Description
Related parts for E300KR20E
RFID TRANSPNDR VICINITY 13.56MHZ datasheet.pdf
IC PROGRAM 2.930V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 22K OHM 8SIP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V R2H 1206 datasheet.pdf
CAP CER 9.7PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONN HDR 100POS 1.27MM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 300V FLATPACK datasheet.pdf