General Cable E3032S.18.86
E3032S.18.86 picture photo
Mfg. Part Number
E3032S.18.86
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 2COND 18AWG NATURAL 500'
Datasheet Download
E3032S.18.86.pdf
Availability of E3032S.18.86
QUANTITY
E3032S.18.86 Order Process
Ship out your order
Specifications of E3032S.18.86
Internal Part NumberEIS-E3032S.18.86
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors2
Wire Gauge18 AWG
Conductor Strand7/26
Conductor MaterialCopper, Annealed Bare
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC), Plenum
Jacket (Insulation) Diameter0.156" (3.96mm)
Shield Type-
Length500' (152.44m)
Jacket ColorNatural
RatingsASTM B-3
Features-
Voltage300V
Operating Temperature0°C ~ 75°C
UsageAlarm, Security, Sound
Conductor InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.015" (0.39mm)
Shield Material-
Shield Coverage-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E3032S.18.86
Related LinksE3032S, E3032S.18.86 Datasheet, General Cable Distributor
E3032S.18.86 Details Description
Related parts for E3032S.18.86
RES 400 OHM 5% 10W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
CONN RECEPT 100POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 80POS .6MM FH 4H SMD datasheet.pdf
18P MTA156 CONN ASSY 26AWG LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 26 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG ORG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS SQ FLNG W/SCKT datasheet.pdf