United Chemi-Con E32D201LPN562MC92M
E32D201LPN562MC92M picture photo
Mfg. Part Number
E32D201LPN562MC92M
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 200V SCREW
Datasheet Download
E32D201LPN562MC92M.pdf
Availability of E32D201LPN562MC92M
QUANTITY
E32D201LPN562MC92M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D201LPN562MC92M
Internal Part NumberEIS-E32D201LPN562MC92M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)25.1 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10.09A
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)3.625" (92.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D201LPN562MC92M
Related LinksE32D201LP, E32D201LPN562MC92M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D201LPN562MC92M Details Description
Related parts for E32D201LPN562MC92M
CONN HEADER .100 DUAL STR 46POS datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 12.5pF 35 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CBL USB MNI B RCPT-B PLUG 100MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 37MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT HD 104P SER 90 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
508 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
MOUNT EJECT, CYL datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf