United Chemi-Con E32D251HPN183MEE3M
E32D251HPN183MEE3M picture photo
Mfg. Part Number
E32D251HPN183MEE3M
Brief Description
CAP ALUM 18000UF 20% 250V SCREW
Datasheet Download
E32D251HPN183MEE3M.pdf
Availability of E32D251HPN183MEE3M
QUANTITY
E32D251HPN183MEE3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D251HPN183MEE3M
Internal Part NumberEIS-E32D251HPN183MEE3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
PackagingBulk
Capacitance18000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)11.2 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current23.78A
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D251HPN183MEE3M
Related LinksE32D251HP, E32D251HPN183MEE3M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D251HPN183MEE3M Details Description
Related parts for E32D251HPN183MEE3M
RES 9.31K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 3 Position 0.197" (5.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC MELF datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 250VAC 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.652" (16.56mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
RES 16K OHM 0.3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 23 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf