Yageo RC0402FR-07162RL
RC0402FR-07162RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-07162RL
Brief Description
RES SMD 162 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-07162RL.pdf
Availability of RC0402FR-07162RL
QUANTITY
RC0402FR-07162RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-07162RL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-07162RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-07162RL
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-07162RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-07162RL Details Description
Related parts for RC0402FR-07162RL
IC OPAMP GP 1.3MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 6.5A 9 MOHM SMD datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 32CH BIPO 74-CSPBGA datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 200V 333A SP4 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 9.88K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS SKT datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 33PF 250V NP0 0505 datasheet.pdf