United Chemi-Con E32D350HPS333MC54M
E32D350HPS333MC54M picture photo
Mfg. Part Number
E32D350HPS333MC54M
Brief Description
CAP ALUM 33000UF 20% 35V SCREW
Datasheet Download
E32D350HPS333MC54M.pdf
Availability of E32D350HPS333MC54M
QUANTITY
E32D350HPS333MC54M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D350HPS333MC54M
Internal Part NumberEIS-E32D350HPS333MC54M
PackagingBulk
Capacitance33000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)17.4 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12.15A
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)2.125" (53.98mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D350HPS333MC54M
Related LinksE32D350HP, E32D350HPS333MC54M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D350HPS333MC54M Details Description
Related parts for E32D350HPS333MC54M
FIXED IND 15UH 200MA 2.5 OHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO204AC datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 250VAC 2AG datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG HD 104POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DAUGHTER BOARD PICDEM PIC24F datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 22AWG datasheet.pdf
RES 221 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
BWB FRAMES FRONT datasheet.pdf
CRYSTAL 20.000 MHZ 8PF SMD datasheet.pdf