Amphenol Aerospace Operations D38999/26WG16SB
D38999/26WG16SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG16SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26WG16SB.pdf
Availability of D38999/26WG16SB
QUANTITY
D38999/26WG16SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG16SB
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG16SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG16SB
Related LinksD38999/, D38999/26WG16SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WG16SB Details Description
Related parts for D38999/26WG16SB
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 3W datasheet.pdf
DUCT SLOT PVC AD LGY 4X2"X 6' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 6.49M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSM PLUG DIELECTRIC INSERT TL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2A 9-32VIN 1.8V datasheet.pdf
BOARD ADAPT L3G4200D DIL24 SKT datasheet.pdf
RES SMD 5.56K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf