United Chemi-Con E32D351HPN272MCD0M
E32D351HPN272MCD0M picture photo
Mfg. Part Number
E32D351HPN272MCD0M
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
E32D351HPN272MCD0M.pdf
Availability of E32D351HPN272MCD0M
QUANTITY
E32D351HPN272MCD0M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D351HPN272MCD0M
Internal Part NumberEIS-E32D351HPN272MCD0M
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)59 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.18A
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D351HPN272MCD0M
Related LinksE32D351HP, E32D351HPN272MCD0M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D351HPN272MCD0M Details Description
Related parts for E32D351HPN272MCD0M
RES SMD 115 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 150V 0605 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 150W datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 0.1% 3W 3637 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN RA datasheet.pdf