Vishay/Dale RNC55H3123BSB14
RNC55H3123BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3123BSB14
Brief Description
RES 312K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3123BSB14.pdf
Availability of RNC55H3123BSB14
QUANTITY
RNC55H3123BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3123BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3123BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)312k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3123BSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3123BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3123BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3123BSB14
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIGGER HEX 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 100MA 125V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 430PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
TWO LEVEL TERM BLOCK SHORTED 10A datasheet.pdf