United Chemi-Con E32D400HLS472MA54M
E32D400HLS472MA54M picture photo
Mfg. Part Number
E32D400HLS472MA54M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 40V SCREW
Datasheet Download
E32D400HLS472MA54M.pdf
Availability of E32D400HLS472MA54M
QUANTITY
E32D400HLS472MA54M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D400HLS472MA54M
Internal Part NumberEIS-E32D400HLS472MA54M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU32D
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)2.400" (61.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D400HLS472MA54M
Related LinksE32D400HL, E32D400HLS472MA54M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D400HLS472MA54M Details Description
Related parts for E32D400HLS472MA54M
Connector Receptacle Firewire (IEEE 1394) 6 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
2.3 4POS PLUG ASSY datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS40322-074 datasheet.pdf
RES 2.55 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE DUCT CHANNEL 6"X4" 6' datasheet.pdf
MOD IR RCVR 36KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf