United Chemi-Con E32D400LPN253UDA5M
E32D400LPN253UDA5M picture photo
Mfg. Part Number
E32D400LPN253UDA5M
Brief Description
CAP ALUM 25000UF 40V SCREW
Datasheet Download
E32D400LPN253UDA5M.pdf
Availability of E32D400LPN253UDA5M
QUANTITY
E32D400LPN253UDA5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D400LPN253UDA5M
Internal Part NumberEIS-E32D400LPN253UDA5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
PackagingBulk
Capacitance25000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.125" (28.58mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D400LPN253UDA5M
Related LinksE32D400LP, E32D400LPN253UDA5M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D400LPN253UDA5M Details Description
Related parts for E32D400LPN253UDA5M
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 530 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 600MA 310 MOHM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 60POS GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
TV 15C MIXED(QUAD) PIN RECP datasheet.pdf
120UF 50V 10X16MM 105C 6000H datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf