United Chemi-Con E32D401CSS682MFE3M
E32D401CSS682MFE3M picture photo
Mfg. Part Number
E32D401CSS682MFE3M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
E32D401CSS682MFE3M.pdf
Availability of E32D401CSS682MFE3M
QUANTITY
E32D401CSS682MFE3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D401CSS682MFE3M
Internal Part NumberEIS-E32D401CSS682MFE3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU32D
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current20.58A
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.500" Dia (88.90mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D401CSS682MFE3M
Related LinksE32D401CS, E32D401CSS682MFE3M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D401CSS682MFE3M Details Description
Related parts for E32D401CSS682MFE3M
CONN HEADER 2MM DUAL SMD 34POS datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 43.2KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20QSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
OSC MEMS 74.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CML HIGH 25PPM datasheet.pdf