United Chemi-Con E32D451HPN142TDD0M
E32D451HPN142TDD0M picture photo
Mfg. Part Number
E32D451HPN142TDD0M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1400UF 450V SCREW
Datasheet Download
E32D451HPN142TDD0M.pdf
Availability of E32D451HPN142TDD0M
QUANTITY
E32D451HPN142TDD0M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D451HPN142TDD0M
Internal Part NumberEIS-E32D451HPN142TDD0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU32D
PackagingBulk
Capacitance1400µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.125" (28.58mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D451HPN142TDD0M
Related LinksE32D451HP, E32D451HPN142TDD0M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D451HPN142TDD0M Details Description
Related parts for E32D451HPN142TDD0M
IDC CABLE - MSR26K/MC26G/MCG26K datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM40H/AE40M/HDM40H datasheet.pdf
IC BUS XCVR LVTTL-GTLP 20-TSSOP datasheet.pdf
RES 200 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
KIT JUMP START 7U FOR NET+OS 7.X datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
FAN AXIAL 119.5X38.5MM 115VAC datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf