United Chemi-Con E32D451LPN162MCB7M
E32D451LPN162MCB7M picture photo
Mfg. Part Number
E32D451LPN162MCB7M
Brief Description
CAP ALUM 1600UF 20% 450V SCREW
Datasheet Download
E32D451LPN162MCB7M.pdf
Availability of E32D451LPN162MCB7M
QUANTITY
E32D451LPN162MCB7M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D451LPN162MCB7M
Internal Part NumberEIS-E32D451LPN162MCB7M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
PackagingBulk
Capacitance1600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)4.625" (117.48mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D451LPN162MCB7M
Related LinksE32D451LP, E32D451LPN162MCB7M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D451LPN162MCB7M Details Description
Related parts for E32D451LPN162MCB7M
HEATSHRINK 1/8 IN X 500FT BLACK datasheet.pdf
SSD 2GB 2.5" SATA datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC 2KW 400V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 2.49M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC RELAY SS SP-NO 400V 6-SMD datasheet.pdf