United Chemi-Con E32D500HLN183MA79M
E32D500HLN183MA79M picture photo
Mfg. Part Number
E32D500HLN183MA79M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 18000UF 20% 50V SCREW
Datasheet Download
E32D500HLN183MA79M.pdf
Availability of E32D500HLN183MA79M
QUANTITY
E32D500HLN183MA79M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D500HLN183MA79M
Internal Part NumberEIS-E32D500HLN183MA79M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU32D
PackagingBulk
Capacitance18000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)17.9 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10.92A
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D500HLN183MA79M
Related LinksE32D500HL, E32D500HLN183MA79M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D500HLN183MA79M Details Description
Related parts for E32D500HLN183MA79M
DIODE SCHOTTKY 40V 2A SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 14SO datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 118 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
KIT REF MOD/VERSATILE TPS7A4001 datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
LEAD CAR ASSY STL datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 450MA 220 MOHM datasheet.pdf