United Chemi-Con E32D500HPN183MC54M
E32D500HPN183MC54M picture photo
Mfg. Part Number
E32D500HPN183MC54M
Brief Description
CAP ALUM 18000UF 20% 50V SCREW
Datasheet Download
E32D500HPN183MC54M.pdf
Availability of E32D500HPN183MC54M
QUANTITY
E32D500HPN183MC54M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D500HPN183MC54M
Internal Part NumberEIS-E32D500HPN183MC54M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
PackagingBulk
Capacitance18000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)19.4 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current11.5A
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)2.125" (53.98mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D500HPN183MC54M
Related LinksE32D500HP, E32D500HPN183MC54M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D500HPN183MC54M Details Description
Related parts for E32D500HPN183MC54M
RES SMD 12.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
IC PLL W/VCO/LOCK DETECT 16SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A TO263AB datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 28DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
FIBER OPTIC TXRX SFP LC datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 8COL NK datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR IS31LT3360-SDLS3 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
1.25 MSPS, 16 mW Internal REF and CLK, 12-Bit Parallel ADC IC datasheet.pdf