United Chemi-Con E32D500HPS104MDA5M
E32D500HPS104MDA5M picture photo
Mfg. Part Number
E32D500HPS104MDA5M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100000UF 20% 50V SCREW
Datasheet Download
E32D500HPS104MDA5M.pdf
Availability of E32D500HPS104MDA5M
QUANTITY
E32D500HPS104MDA5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D500HPS104MDA5M
Internal Part NumberEIS-E32D500HPS104MDA5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU32D
PackagingBulk
Capacitance100000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.8 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current31.43A
Impedance-
Lead Spacing1.126" (28.60mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D500HPS104MDA5M
Related LinksE32D500HP, E32D500HPS104MDA5M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D500HPS104MDA5M Details Description
Related parts for E32D500HPS104MDA5M
CONN TERM BLK 10-30 AWG GRAY datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 1.67V SOT23-3 datasheet.pdf
ENCODER KIT 3CH 500CPR TH 6MM datasheet.pdf
RES 5.60 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
2.54MMDRSW HDR TH O/CAP&PEG datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3V 10UA datasheet.pdf