United Chemi-Con E32D600LPN273UEE3N
E32D600LPN273UEE3N picture photo
Mfg. Part Number
E32D600LPN273UEE3N
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 27000UF 60V SCREW
Datasheet Download
E32D600LPN273UEE3N.pdf
Availability of E32D600LPN273UEE3N
QUANTITY
E32D600LPN273UEE3N Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D600LPN273UEE3N
Internal Part NumberEIS-E32D600LPN273UEE3N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU32D
PackagingBulk
Capacitance27000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating60V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D600LPN273UEE3N
Related LinksE32D600LP, E32D600LPN273UEE3N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D600LPN273UEE3N Details Description
Related parts for E32D600LPN273UEE3N
DIP CABLE - HDP24S/AE24G/HDP24S datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW SGL 8-MSOP datasheet.pdf
RES 22 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 80COND 0.025 BLACK 275' datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 50 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V JB 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 2.54MM datasheet.pdf
LOW NOISE AMPLIFIER 3MM 16L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 20POS datasheet.pdf