United Chemi-Con E32D800LLN124MEM9M
E32D800LLN124MEM9M picture photo
Mfg. Part Number
E32D800LLN124MEM9M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120000UF 20% 80V SCREW
Datasheet Download
E32D800LLN124MEM9M.pdf
Availability of E32D800LLN124MEM9M
QUANTITY
E32D800LLN124MEM9M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D800LLN124MEM9M
Internal Part NumberEIS-E32D800LLN124MEM9M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU32D
PackagingBulk
Capacitance120000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)8.625" (219.08mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D800LLN124MEM9M
Related LinksE32D800LL, E32D800LLN124MEM9M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D800LLN124MEM9M Details Description
Related parts for E32D800LLN124MEM9M
CONN CARD EXTEND 50POS 1MM SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 14000UF 35V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 2MM R/A W/LATCH 26POS datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 20% 2413 datasheet.pdf
FUSE PTC RESET datasheet.pdf
RES SMD 0.091 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 110MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A datasheet.pdf