United Chemi-Con E36D100LPN502UA54M
E36D100LPN502UA54M picture photo
Mfg. Part Number
E36D100LPN502UA54M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 5000UF 10V SCREW
Datasheet Download
E36D100LPN502UA54M.pdf
Availability of E36D100LPN502UA54M
QUANTITY
E36D100LPN502UA54M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D100LPN502UA54M
Internal Part NumberEIS-E36D100LPN502UA54M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36D
PackagingBulk
Capacitance5000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)2.400" (61.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D100LPN502UA54M
Related LinksE36D100LP, E36D100LPN502UA54M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D100LPN502UA54M Details Description
Related parts for E36D100LPN502UA54M
FUSE BOARD MNT 250MA 250VAC RAD datasheet.pdf
IC FILTER 8TH ORDR LOWPASS16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
PLASTIC FAN GUARD RETAINER 150MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 3W AXIAL datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 23 OLIVE datasheet.pdf
80MM 1200 LUMEN 4100K 24DEG datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 2 PORT datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf