United Chemi-Con E36D101HPN103MAD0M
E36D101HPN103MAD0M picture photo
Mfg. Part Number
E36D101HPN103MAD0M
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 100V SCREW
Datasheet Download
E36D101HPN103MAD0M.pdf
Availability of E36D101HPN103MAD0M
QUANTITY
E36D101HPN103MAD0M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D101HPN103MAD0M
Internal Part NumberEIS-E36D101HPN103MAD0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)14.7 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.41A
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D101HPN103MAD0M
Related LinksE36D101HP, E36D101HPN103MAD0M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D101HPN103MAD0M Details Description
Related parts for E36D101HPN103MAD0M
IC D/A CONV 14BIT PAR 28-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMP datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TAS5715 datasheet.pdf
IC FPGA 604 I/O 1152BGA datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER RS485 10-DFN datasheet.pdf
RES 2.43 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RETAINER 8 POS FOR XA datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 2.54MM datasheet.pdf
CONTACT PROBE 1.0MM PITCH datasheet.pdf