United Chemi-Con E36D101HPN393MDE3M
E36D101HPN393MDE3M picture photo
Mfg. Part Number
E36D101HPN393MDE3M
Brief Description
CAP ALUM 39000UF 20% 100V SCREW
Datasheet Download
E36D101HPN393MDE3M.pdf
Availability of E36D101HPN393MDE3M
QUANTITY
E36D101HPN393MDE3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D101HPN393MDE3M
Internal Part NumberEIS-E36D101HPN393MDE3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
PackagingBulk
Capacitance39000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current19.15A
Impedance-
Lead Spacing1.125" (28.58mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D101HPN393MDE3M
Related LinksE36D101HP, E36D101HPN393MDE3M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D101HPN393MDE3M Details Description
Related parts for E36D101HPN393MDE3M
IC CTRLR HOTSWAP NEGVOLT SOT23-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES 4.93K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 13.79V 500MW SOD80 datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf