United Chemi-Con E36D101HPN393MEA5M
E36D101HPN393MEA5M picture photo
Mfg. Part Number
E36D101HPN393MEA5M
Brief Description
CAP ALUM 39000UF 20% 100V SCREW
Datasheet Download
E36D101HPN393MEA5M.pdf
Availability of E36D101HPN393MEA5M
QUANTITY
E36D101HPN393MEA5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D101HPN393MEA5M
Internal Part NumberEIS-E36D101HPN393MEA5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
PackagingBulk
Capacitance39000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current16A
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D101HPN393MEA5M
Related LinksE36D101HP, E36D101HPN393MEA5M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D101HPN393MEA5M Details Description
Related parts for E36D101HPN393MEA5M
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2.54MM 6POS PCB datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 5A 4.5V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.7 OHM 5% 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf