United Chemi-Con E36D150LPN154UEA5M
E36D150LPN154UEA5M picture photo
Mfg. Part Number
E36D150LPN154UEA5M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150000UF 15V SCREW
Datasheet Download
E36D150LPN154UEA5M.pdf
Availability of E36D150LPN154UEA5M
QUANTITY
E36D150LPN154UEA5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D150LPN154UEA5M
Internal Part NumberEIS-E36D150LPN154UEA5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36D
PackagingBulk
Capacitance150000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D150LPN154UEA5M
Related LinksE36D150LP, E36D150LPN154UEA5M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D150LPN154UEA5M Details Description
Related parts for E36D150LPN154UEA5M
MOSFET N-CH 100V 36A TO-262 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 20POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
ANT WHIP 1/4W 152-162MHZ SS 18" datasheet.pdf
HEATSHRINK 1 1/4"-100' BLACK datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf