United Chemi-Con E36D150LPN213UC79M
E36D150LPN213UC79M picture photo
Mfg. Part Number
E36D150LPN213UC79M
Brief Description
CAP ALUM 21000UF 15V SCREW
Datasheet Download
E36D150LPN213UC79M.pdf
Availability of E36D150LPN213UC79M
QUANTITY
E36D150LPN213UC79M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D150LPN213UC79M
Internal Part NumberEIS-E36D150LPN213UC79M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Capacitance21000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D150LPN213UC79M
Related LinksE36D150LP, E36D150LPN213UC79M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D150LPN213UC79M Details Description
Related parts for E36D150LPN213UC79M
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMB datasheet.pdf
GRIP LIQUID-TITE 1/2" MALE STR datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
SV 7.62HP/07/180F 3.5SN BK BX datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC IR RCVR MODULE 38.4KHZ datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CTV 25C 3 MIXED PIN WALL RECP datasheet.pdf
4700UF 63V 25.4X66.68 85C AXI datasheet.pdf