United Chemi-Con E36D160HPN274MCB7M
E36D160HPN274MCB7M picture photo
Mfg. Part Number
E36D160HPN274MCB7M
Brief Description
CAP ALUM 270000UF 20% 16V SCREW
Datasheet Download
E36D160HPN274MCB7M.pdf
Availability of E36D160HPN274MCB7M
QUANTITY
E36D160HPN274MCB7M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D160HPN274MCB7M
Internal Part NumberEIS-E36D160HPN274MCB7M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
PackagingBulk
Capacitance270000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)5.9 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current15.71A
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)4.625" (117.48mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D160HPN274MCB7M
Related LinksE36D160HP, E36D160HPN274MCB7M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D160HPN274MCB7M Details Description
Related parts for E36D160HPN274MCB7M
RES ARRAY 15 RES 680K OHM 16SOIC datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 1POS HLDR 6A PNL datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
RES 750 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/04/180G 3.5SN BK datasheet.pdf
KEYPAD BUTTON datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
220UF 35V 10X12.5 105C RAD datasheet.pdf