United Chemi-Con E36D160LPN104TAB7M
E36D160LPN104TAB7M picture photo
Mfg. Part Number
E36D160LPN104TAB7M
Brief Description
CAP ALUM 100000UF 16V SCREW
Datasheet Download
E36D160LPN104TAB7M.pdf
Availability of E36D160LPN104TAB7M
QUANTITY
E36D160LPN104TAB7M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D160LPN104TAB7M
Internal Part NumberEIS-E36D160LPN104TAB7M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36D
PackagingBulk
Capacitance100000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)11.6 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)4.625" (117.48mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D160LPN104TAB7M
Related LinksE36D160LP, E36D160LPN104TAB7M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D160LPN104TAB7M Details Description
Related parts for E36D160LPN104TAB7M
CORD ALLIG CLIP PATCH 60" BLACK datasheet.pdf
RES 15 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
500 PPR datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 30POS datasheet.pdf