United Chemi-Con E36D160LPN333TA54N
E36D160LPN333TA54N picture photo
Mfg. Part Number
E36D160LPN333TA54N
Brief Description
CAP ALUM 33000UF 16V SCREW
Datasheet Download
E36D160LPN333TA54N.pdf
Availability of E36D160LPN333TA54N
QUANTITY
E36D160LPN333TA54N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D160LPN333TA54N
Internal Part NumberEIS-E36D160LPN333TA54N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance33000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)2.400" (61.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D160LPN333TA54N
Related LinksE36D160LP, E36D160LPN333TA54N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D160LPN333TA54N Details Description
Related parts for E36D160LPN333TA54N
DUCT SOLID NOHO WHT 1X1"X 6' datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CLAMP RM 14 datasheet.pdf
MULTI-WAY IEC FUSED PANEL OUTLET datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf