United Chemi-Con E36D161CSN473MEM9M
E36D161CSN473MEM9M picture photo
Mfg. Part Number
E36D161CSN473MEM9M
Brief Description
CAP ALUM 47000UF 20% 160V SCREW
Datasheet Download
E36D161CSN473MEM9M.pdf
Availability of E36D161CSN473MEM9M
QUANTITY
E36D161CSN473MEM9M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D161CSN473MEM9M
Internal Part NumberEIS-E36D161CSN473MEM9M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
PackagingBulk
Capacitance47000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)8.625" (219.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D161CSN473MEM9M
Related LinksE36D161CS, E36D161CSN473MEM9M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D161CSN473MEM9M Details Description
Related parts for E36D161CSN473MEM9M
DIODE GEN REV 600V 300A DO205AB datasheet.pdf
WRISTBAND JEWEL ADJ AMETHYST 4MM datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DL VERT GOLD datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V JB 0402 datasheet.pdf