United Chemi-Con E36D201HPC153MDE3N
E36D201HPC153MDE3N picture photo
Mfg. Part Number
E36D201HPC153MDE3N
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 200V SCREW
Datasheet Download
E36D201HPC153MDE3N.pdf
Availability of E36D201HPC153MDE3N
QUANTITY
E36D201HPC153MDE3N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D201HPC153MDE3N
Internal Part NumberEIS-E36D201HPC153MDE3N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)12.1 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current17.79A
Impedance-
Lead Spacing1.125" (28.58mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D201HPC153MDE3N
Related LinksE36D201HP, E36D201HPC153MDE3N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D201HPC153MDE3N Details Description
Related parts for E36D201HPC153MDE3N
SWITCH 4 POS DIP EXT ROCK SEALED datasheet.pdf
CONN PLUG DISCRETE IDC 20POS datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO220AA datasheet.pdf
CONN PLUG 27POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 3.5A 94 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 22.99MM datasheet.pdf
CAP CER 1PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf