AVX Corporation TACL685K004R
TACL685K004R picture photo
Mfg. Part Number
TACL685K004R
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 4V 10% 0603
Datasheet Download
TACL685K004R.pdf
Availability of TACL685K004R
QUANTITY
TACL685K004R Order Process
Ship out your order
Specifications of TACL685K004R
Internal Part NumberEIS-TACL685K004R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeL
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TACL685K004R
Related LinksTACL68, TACL685K004R Datasheet, AVX Corporation Distributor
TACL685K004R Details Description
Related parts for TACL685K004R
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
JUMPER-H2728TR/C2065B/H2728TR 8" datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED MINI PANEL BI-COLOR 37V datasheet.pdf
IC FPGA 500K GATES 512KB 256-BGA datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC LEVEL SHIFTER 7CH LOG 40-TQFN datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CRYSTAL 19.2MHZ 7PF SMD datasheet.pdf