United Chemi-Con E36D201LGC333MFF5M
E36D201LGC333MFF5M picture photo
Mfg. Part Number
E36D201LGC333MFF5M
Brief Description
CAP ALUM 33000UF 20% 200V SCREW
Datasheet Download
E36D201LGC333MFF5M.pdf
Availability of E36D201LGC333MFF5M
QUANTITY
E36D201LGC333MFF5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D201LGC333MFF5M
Internal Part NumberEIS-E36D201LGC333MFF5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
PackagingBulk
Capacitance33000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.500" Dia (88.90mm)
Height - Seated (Max)6.125" (155.58mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D201LGC333MFF5M
Related LinksE36D201LG, E36D201LGC333MFF5M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D201LGC333MFF5M Details Description
Related parts for E36D201LGC333MFF5M
IC LED Driver DC DC Regulator 200mA (Flash) Camera Flash 24-WQFN (4x4) datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 26POS 5A datasheet.pdf
MULTI-TOUCH 7 LCD MODULE datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 29.8K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOD MAGNETIC 1PORT 1000BASE-T datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf