United Chemi-Con E36D250HPN703UEA5M
E36D250HPN703UEA5M picture photo
Mfg. Part Number
E36D250HPN703UEA5M
Brief Description
CAP ALUM 70000UF 25V SCREW
Datasheet Download
E36D250HPN703UEA5M.pdf
Availability of E36D250HPN703UEA5M
QUANTITY
E36D250HPN703UEA5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D250HPN703UEA5M
Internal Part NumberEIS-E36D250HPN703UEA5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
PackagingBulk
Capacitance70000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D250HPN703UEA5M
Related LinksE36D250HP, E36D250HPN703UEA5M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D250HPN703UEA5M Details Description
Related parts for E36D250HPN703UEA5M
IC VREF SERIES 3V 8SOIC datasheet.pdf
IC 1024X36 FIFO MEMORY 128LQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
MCU ARM 8BIT 4KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG R/A INLINE PLUG 6POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 15UF 16V X5R 1210 datasheet.pdf
RES 379 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.2VOUT 25W datasheet.pdf