United Chemi-Con E36D250LPN473TC79N
E36D250LPN473TC79N picture photo
Mfg. Part Number
E36D250LPN473TC79N
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47000UF 25V SCREW
Datasheet Download
E36D250LPN473TC79N.pdf
Availability of E36D250LPN473TC79N
QUANTITY
E36D250LPN473TC79N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D250LPN473TC79N
Internal Part NumberEIS-E36D250LPN473TC79N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36D
PackagingBulk
Capacitance47000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D250LPN473TC79N
Related LinksE36D250LP, E36D250LPN473TC79N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D250LPN473TC79N Details Description
Related parts for E36D250LPN473TC79N
IDC CABLE - MKC20K/MC20M/MKC20K datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK SPDT SLV UL 125V datasheet.pdf
CONN FERRULE SLIDE BOX datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VOICE ECHO CANCEL 8CH 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf