United Chemi-Con E36D251LPN123TDE3M
E36D251LPN123TDE3M picture photo
Mfg. Part Number
E36D251LPN123TDE3M
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 250V SCREW
Datasheet Download
E36D251LPN123TDE3M.pdf
Availability of E36D251LPN123TDE3M
QUANTITY
E36D251LPN123TDE3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D251LPN123TDE3M
Internal Part NumberEIS-E36D251LPN123TDE3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.125" (28.58mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D251LPN123TDE3M
Related LinksE36D251LP, E36D251LPN123TDE3M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D251LPN123TDE3M Details Description
Related parts for E36D251LPN123TDE3M
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 10% 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 12VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 430MA 2.73 OHM datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 18POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf