United Chemi-Con E36D251LPN561TA54N
E36D251LPN561TA54N picture photo
Mfg. Part Number
E36D251LPN561TA54N
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 250V SCREW
Datasheet Download
E36D251LPN561TA54N.pdf
Availability of E36D251LPN561TA54N
QUANTITY
E36D251LPN561TA54N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D251LPN561TA54N
Internal Part NumberEIS-E36D251LPN561TA54N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36D
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)2.400" (61.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D251LPN561TA54N
Related LinksE36D251LP, E36D251LPN561TA54N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D251LPN561TA54N Details Description
Related parts for E36D251LPN561TA54N
Crystal 9.8304MHz 30ppm Series 60 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PANEL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
METRAL 4X5 R/CABLE datasheet.pdf
CRYSTAL 30.00 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf
RJ45 W LED TAB UP DIP H5.33 datasheet.pdf
AB 2C 2#16 SKT PLUG datasheet.pdf
GT 8C 8#16 PIN RECP WALL datasheet.pdf
ER 7C 7#16S PIN RECP BOX datasheet.pdf
400 MSPS 14-Bit, 1.8 V CMOS Direct Digital Synthesizer IC datasheet.pdf