United Chemi-Con E36D350CAS334MED0M
E36D350CAS334MED0M picture photo
Mfg. Part Number
E36D350CAS334MED0M
Brief Description
CAP ALUM 330000UF 20% 35V SCREW
Datasheet Download
E36D350CAS334MED0M.pdf
Availability of E36D350CAS334MED0M
QUANTITY
E36D350CAS334MED0M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D350CAS334MED0M
Internal Part NumberEIS-E36D350CAS334MED0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
PackagingBulk
Capacitance330000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current22.72A
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D350CAS334MED0M
Related LinksE36D350CA, E36D350CAS334MED0M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D350CAS334MED0M Details Description
Related parts for E36D350CAS334MED0M
RES 16.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 50MA SOT89-3 datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf